Zavolajte nám Rezervovať bezplatnú konzultáciu

Pocítim rozdiel medzi implantátmi a skutočnými zubami?

Pacienti, ktorým boli zavedené zubné implantáty, pociťujú určitý rozdiel medzi nimi a svojimi vlastnými zubami. Prirodzený zub je totiž niečo, čo vytvorila príroda. Štrbina medzi koreňom zuba a priľahlou kosťou je vyplnená väzivovým tkanivom, tzv. periodonciom, ktoré zabezpečuje ukotvenie zubov v kosti, ich výživu a inerváciu. Nervové tkanivá periodoncia potom reagujú na nadmerný tlak, pôsobiaci na zub, obmedzením svalovej činnosti, a tým predchádzajú možnému rozštiepeniu zuba.

Hlavným rozdielom medzi prirodzenými zubami a implantátmi je teda prítomnosť periodoncia, ktoré zaniká okamžite po extrakcii zuba. Periodoncium zabezpečuje taktiež prívod krvi do okolitého tkaniva a mikropohyby prirodzeného zuba pri jeho zaťažení. Tieto mikropohyby nie sú prítomné pri implantátoch, pretože jeho spojenie s okolitou kosťou je pevné, bez vmedzereného mäkkého tkaniva.

implant_11Rozdiel medzi skutočnými zubami a implantátmi takmer nepocítite.

Zubné implantáty sú pevne ukotvené v čeľusti pacienta pomocou procesu, nazývaného osseointegrácia. To znamená, že povrch implantátu vytvára priame spojenie s okolitou kosťou. Vzhľadom k tejto vysokej stabilite nemusíte mať obavy z toho, že sa Vám pri žuvaní, alebo pri hovorení uvoľnia, ako je to pri snímateľnýh zubných náhradách. Zubné implantáty splynú s vašimi prirodzenými zubami, pretože sú s nimi tvarovo aj farebne zladené a vyžarujú prirodzený lesk, takže sa nemusíte obávať toho, že by si ich Vaše okolie všimlo.

Zubné implantáty boli prvýkrát zavedené v roku 1965. Odvtedy sa technológie vylepšili a súčasné moderné implantáty sú ešte dostupnejšie a kvalitnejšie ako kedysi – vyzerajú prirodzene, jednoduchšie sa s nimi žuje, skoro ako s vlastnými zubami. Zubnými implantátmi môžeme nahradiť samostatný zub, viacero zubov, alebo celý zubný oblúk.

Starotlivosť o zubné implantáty, najmä hygiena, je veľmi dôležitá. Pretože rovnako ako pri zuboch vlastných, sa na povrchu a v okolí zubných implantátov vytvára zubný povlak, ktorý je potrebné každodenne odstraňovať. Zubný povlak je totiž zdrojom baktérií, ktoré môžu byť príčinou deštruktíneho zápalového procesu tkanív v okolí implantátov, tzv. periimplantitídy. Tento proces vedie následne k úbytku okolitej kosti, až uvoľneniu implantátu. Okrem každodennej domácej hygieny sú rovnako dôležité pravidelné prehliadky u Vašeho zubného lekára, minimálne dva krát ročne a návštevy u dentálneho hygienika, aby Vaše zuby, implantáty a ďasná zostali v skvelej kondícii a slúžili Vám čo najdlhšie.

4 thoughts on “Pocítim rozdiel medzi implantátmi a skutočnými zubami?”

  1. Dobrý deň! Prosím o radu.Mam protézu hornú snimatelnu robený už 2x, pretože stále som mala opuchnuté a boľavé ďasná/aj po zabrusovani protéz,tam kde som to mala najviac citlivé..Absolvovala som aj dentálnej testy, vyšla mi alergia na titán.Som zúfalá,neviem ako ďalej postupovať.Poradte prosím.Dakujem.

    Reply
    • Dobrý deň, pani Anna

      Ďakujeme, že ste sa obrátili na Smile clinic ohľadom protézy.
      Kontaktovali sme Vás e-mailom.

      S pozdravom

      Tím Smile clinic

      Reply
  2. Dobrý deň. Tiež by som rada vedela cenu za hornu nasadu 12 zubov. Spodné mam celkom ako tak. Tie by som chcela skor mat bielsie.ďakujem za odpoved

    Reply
    • Dobrý deň p. Monika,
      na Váš email sme Vám poslali cenovú kalkuláciu.
      V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.

      Reply

Leave a Comment