Som vhodný kandidát na zubný implantát?

Zubné implantáty sú často najlepší spôsob, ako nahradiť chýbajúci zub, ale nemusí to platiť pre každého. Ak vám chýba zub možno si kladiete otázku „som vhodný kandidát na zubný implantát?“

Prvým krokom k určeniu, či ste vhodným kandidátom pre zubný implantát je naplánovať si konzultáciu so svojím implantológom. Táto návšteva bude zahŕňať preskúmanie vašej zubnej ale aj lekárskej histórie, rovnako ako aj vyšetrenie Vašich zubov a ústnej dutiny. Vyšetrenie pacientov, ktorí majú záujem o zubné implantáty vyžaduje aj röntgenové snímky zubov a čeľuste, niektorí implantológovia Vám naplánujú aj CT, ktoré im pomôže ďalej skúmať čeľusť.

vKresleNa čo bude prihliadať Váš zubný lekár počas tohto vyšetrenia?

Hlavným faktorom, ktorý určuje, či spĺňate podmienky na zubné implantáty je stav vašej čeľustnej kosti. Implantát sa vlastne zaskrutkuje do kosti čeľuste, aby bolo možné poskytnúť kotvu pre umelý zub. Preto musí byť  čeľusť dostatočne pevná  na ukotvenie implantátu do kosti. To často znamená, že mladí pacienti nie sú vhodnými kandidátmi na zubné implantáty, pretože ich čeľustná  kosť je v procese vývoja. Mnoho dospelých tiež nemá dostatok kosti v tejto oblasti k dispozícii. Ak je to váš prípad, môžete byť stále kandidátom na zubné implantáty. V tom prípade je potrebná kostná augmentácia-dostavba kosti. X-ray a CT môže pomôcť lekárovi zistiť, či ste vhodným kandidátom na zubné implantáty a v akom stave je vaša čeľusť.

Vhodný kandidáti by nemali mať žiadne neliečené zubné kazy, alebo iné ochorenia parodontu.Všetky prípadné ochorenia by mali byť vyliečené a opravené pred implantáciou.

Nielen dobré orálne zdravie ale aj celkové fyzické zdravie je potrebné na úspešnosť implantovania. Kým dospelí všetkých vekových kategórií môžu získať zubné implantáty, neodporúča sa  tehotným ženám, ľuďom ktorí užívajú stereoidy, onkologickým pacientom ktorí podstupujú chemoterapiu alebo rádiačnú liečbu. Pacienti, ktorí užívajú  lieky, ktoré oslabujú imunitný systém. Ostatné zdravotné problémy, ktoré môžu brániť pacientovi získať zubné implantáty sú kostné a krvné poruchy, rakovina kostnej drene, poruchy prištítnych teliesok alebo neliečená cukrovka.

Ak máte nejaké nejasnosti opýtajte sa svojho lekára, alebo implantológa.

Všeobecne platí, že väčšina ľudí s dobrým zdravotným stavom, alebo s ochoreniami ktoré majú pod kontrolou sú vhodnými kandidátmi pre náhradu strateného zubu implantátom.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *