Som pacient ktorý trpí parodontitídou. Môžem mať aj napriek tomu zubný implantát?

Ak ste pacient, ktorý trpí parodontitídou môžete mať aj napriek tomu zubný implantát. Je však dôležité, aby sa toto ochorenie preliečilo, a aby pacient bol oboznámený o tom, ako predchádzať parodontitíde. Parodontitída postihuje len prirodzené zuby. Ak ste svoje zuby stratili v dôsledku tejto choroby, môžu byť nahradené implantátmi. Ak je toto ochorenie v pokročilom štádiu môže dôjsť k úbytku kosti. Vtedy je možné stratenú kosť zrekonštruovať. Veľa pacientov si myslí, že zubné implantáty vyriešia otázku problému chorôb parodontu. Zubné implantáty nám nahradia stratené zuby, ale riziká ochorenia parodontu nám hrozia aj naďalej. Preto ak chceme, aby nám zubné implantáty slúžili čo najdlhšie musíme vedieť ako predchádzať možným ochoreniam a komplikáciam po implantácii.

Gingivitida - meranie hĺbky ústupu kostiAko vzniká parodontitída?

Slengovo nazývaná paradentóza. Je to vlastne zápalové ochorenie tkanív, ktoré držia zuby v zubnom lôžku. Hlavnou príčinou ochorenia parodontu je bakteriálny povlak. Naše ústa sú plné baktérií. Tieto baktérie, spolu so slinnými zložkami, stále tvoria lepkavý bezfarebný povlak na zuboch. Denné používanie kefky a zubnej nite pomáha zabrániť hromadeniu povlaku. Ak sa nedodržiava pravidelná hygiena tento povlak sa nahromadí natoľko, že sa vyformuje hrubý vrstva, na ktorej sa baktérie rýchlo rozmnožujú. Potom sa vytvára jedovatý povlak, ktorý poškodzuje ďasná. Toto počiatočné štádium parodontidídy je gingivitis. Ten sa prejavuje zápalom, napuchnutím a krvácaním ďasien. Ak sa táto choroba nelieči prepukne do takého štádia, že ďasno začne ustupovať od zuba (ide o ústup kosti) a potom dochádza k uvoľňovaniu zubu. Nakoniec dochádza k strate zubov. Nahromadený povlak už nemožno odstrániť len zubnou kefkou. Vyčistiť ho môže už len zubný lekár, alebo hygienička.

Ako predchádzať vzniku chorôb parodontu?

Výhovorky typu „ja to mám v génoch“ niesu pravdivé. Tento typ ochorenia sa nededí. Dedia sa skôr hygienické náviky. Preto je dôležité, aby ste dodržiavali správnu ústnu hygienu a viedli k tomu aj mladšie generácie. Poradte sa so svojim zubným lekárom, alebo hygienikom, aby Vám ukázal ako si správne čistiť zuby a aké prípravky používať. Dôležité je aj použitie kefky, medzizubných kefiek a zubnej nite. Nepodceňujte ťažkosti a príznaky tohto ochorenia. Pravidelne navštevujte svojho stomatológa a hygienika.

dental cleaning

Aké sú príznaky parodontitídy?

  • Krvácanie z ďasien pri čistení
  • Červené, opuchnuté  ďasná
  • Hnis vylučovaný z priestoru medzi zubami a ďasnami
  • Zuby menia svoju pôvodnu polohu
  • Ustupujúce ďasná
  • Dlhodobo zlý dych
  • Mierna bolesť ďasien a zubov
  • Obnažovanie krčkov a koreňov

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *