Môže byť periimplantitída liečená?

Periimplantitída je zápal, ktorý sa môže vyskytnúť v okolí zubných implantátov a keď sa tento zápal nelieči dochádza k úbytku kosti. A to vedie  k vylúčeniu implantátov. Mnohých pacientov zaujíma či môže byť periimplantitída liečená. Odpoveď je áno. Ako u väčšiny ochorení v zubnom lekárstve, včasná diagnóza je často kľúčom k úspešnému vyriešeniu problému. Po zahojení implantátov a po nasadení trvalej zubnej náhrady by sa mal urobiť snímok, aby sa vylúčili prípadne komplikácie. Pravidelné kontroly zubných implantátov ukážu  prípadne zmeny v klinických parametroch, ako je krvácanie na dotyk, hnisanie a podobne. Ak sa takéto symptómy vyskytnú, implantológ vyhotoví snímok a zhodnotí možný úbytok kostnej hmoty.

Ako sa lieči periimplantitída?

Periimplantitída sa v počiatočnom štádiu lieči ľahko. Dôkladné mechanické vyčistenie postihnutej oblasti je nevyhnutné. Odporúča sa používať ústnu vodu s obsahom chlorhexidínu. Dôkladné vyšetrenie postihnutej oblasti by malo byť vykonané, aby sa vylúčilo ďalšie pretrvávanie problému. Ak je choroba v pokročilom štádiu a je zrejmý aj úbytok kostnej hmoty, počiatočná fáza liečenia je rovnaká. Lekár potom môže zvážiť, či pristúpi k rekonštrukcii kosti v okolí implantátu. Toto rozhodnutie sa vykoná na základe množstva stratenej kosti.

Periimplantitída je choroba, ktorej je možné predchadzať. Aby sa zabránilo periimplantitíde, mali by ste vedieť, čo spôsobuje toto ochorenie. Táto choroba sa môže vyskytnúť aj u pacientov, ktorí venujú veľa pozornosti ústnej hygiene. To preto, že periimplantitída nie je spôsobená len jediným, ale viacerými  faktormi:

 • zle vsadená zubná korunka ( môže byť východiskovým faktorom infekcie ďasien, ktoré môže viesť k periimplantitíde)
 • zle umiestnené implantáty
 • nedostatočná  ústna hygiena
 • nepravidelné alebo žiadne kontroly u stomatológa
 • zlá kvalita alveolárnej kosti, v ktorej bol umiestnený implantát
 • neliečená parodontitída (pacienti, ktorí prišli o zuby si  často myslia, že zubný implantát je konečná úprava. V skutočnosti liečba parodontitídy je potrebná aj keď už vlastné zuby nemáme
 • nadmerné pitie a fajčenie
 • neošetrené zubné kazy v blízkosti zubných implantátov

 

4 replies on “Môže byť periimplantitída liečená?”

  Dobrý deň,
  Mám implantát zhruba 3 týždne.
  Hneď po zavedení implantátu mi boli podané atb kvôli veľkej bolesti a vzniku vačku nad implantátom v hornej oblasti od dutín. Každopádne tie som dobrala a vyzeralo to, že všetko sa začína pekne hojiť. Po 2 týždnoch som pocítila tlaky – pulzovanie na implantáte, potom sa mi implantát rozkýval začal ma bolieť i na stlačenie. Lekár mi dal atb ale bojím sa že keď sa implantát kýve (do predu a do zadu asi o 1mm) že o neho prídem.

  Mohli by ste mi poradiť? Lieky poctivo užívam, jem len čisto veľmi kasovitú stravu aby som ho nejak nezaťažovala. Je možná záchrana takéhoto rozkývaného a boľavého implantátu?

  Ďakujem

   Dobrý deň, pani Jana,

   ďakujeme za Váš e-mail aj za Váš komentár.
   Odporúčame objednať sa na kontrolu k lekárovi, ktorý implantáciu vykonával.

   Držíme Vám palce
   Implant clinic

   admin Administrator

  Dobry den chcela by som Vas poprosit o radu mam periimplantitidu podstupila som chirurgicky zakrok ale ani to mi nepomohlo existuje pre mna este nejaka sanca na zachranu implantatu a co sa tyka susednych zubov aj o tie sa bojim.Dakujem za Vasu odpoved.

   Dobrý deň,

   Ďakujeme vám za váš komentár.

   Na určenie liečby je potrebná osobná návšteva na klinike.

   Mali by ste záujem o návštevu na klinike?

   S pozdravom Implantclinic

   admin Administrator

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *