Zavolajte nám Rezervovať bezplatnú konzultáciu

Môže byť periimplantitída liečená?

Periimplantitída je zápal, ktorý sa môže vyskytnúť v okolí zubných implantátov a keď sa tento zápal nelieči dochádza k úbytku kosti. A to vedie  k vylúčeniu implantátov. Mnohých pacientov zaujíma či môže byť periimplantitída liečená. Odpoveď je áno. Ako u väčšiny ochorení v zubnom lekárstve, včasná diagnóza je často kľúčom k úspešnému vyriešeniu problému. Po zahojení implantátov a po nasadení trvalej zubnej náhrady by sa mal urobiť snímok, aby sa vylúčili prípadne komplikácie. Pravidelné kontroly zubných implantátov ukážu  prípadne zmeny v klinických parametroch, ako je krvácanie na dotyk, hnisanie a podobne. Ak sa takéto symptómy vyskytnú, implantológ vyhotoví snímok a zhodnotí možný úbytok kostnej hmoty.

Ako sa lieči periimplantitída?

Periimplantitída sa v počiatočnom štádiu lieči ľahko. Dôkladné mechanické vyčistenie postihnutej oblasti je nevyhnutné. Odporúča sa používať ústnu vodu s obsahom chlorhexidínu. Dôkladné vyšetrenie postihnutej oblasti by malo byť vykonané, aby sa vylúčilo ďalšie pretrvávanie problému. Ak je choroba v pokročilom štádiu a je zrejmý aj úbytok kostnej hmoty, počiatočná fáza liečenia je rovnaká. Lekár potom môže zvážiť, či pristúpi k rekonštrukcii kosti v okolí implantátu. Toto rozhodnutie sa vykoná na základe množstva stratenej kosti.

Periimplantitída je choroba, ktorej je možné predchadzať. Aby sa zabránilo periimplantitíde, mali by ste vedieť, čo spôsobuje toto ochorenie. Táto choroba sa môže vyskytnúť aj u pacientov, ktorí venujú veľa pozornosti ústnej hygiene. To preto, že periimplantitída nie je spôsobená len jediným, ale viacerými  faktormi:

  • zle vsadená zubná korunka ( môže byť východiskovým faktorom infekcie ďasien, ktoré môže viesť k periimplantitíde)
  • zle umiestnené implantáty
  • nedostatočná  ústna hygiena
  • nepravidelné alebo žiadne kontroly u stomatológa
  • zlá kvalita alveolárnej kosti, v ktorej bol umiestnený implantát
  • neliečená parodontitída (pacienti, ktorí prišli o zuby si  často myslia, že zubný implantát je konečná úprava. V skutočnosti liečba parodontitídy je potrebná aj keď už vlastné zuby nemáme
  • nadmerné pitie a fajčenie
  • neošetrené zubné kazy v blízkosti zubných implantátov

 

10 thoughts on “Môže byť periimplantitída liečená?”

  1. Dobry den, bol my zavedeny zubny implantat do hornej celuste – avsak my zasahuje svojou castou do celustnej dutiny. Je to problem; je to v poriadku.

    Reply
    • Dobrý deň, pán Peter

      Máte OPG snímku na náhľad, ktorú by ste nám mohli poslať? Ak áno, prosíme ju poslať na recepcia@smileclinic.sk. Dáme ju skontrolovať pánovi doktorovi a potom Vás budeme kontaktovať s odpoveďou.

      S pozdravom
      Tím Smile clinic

      Reply
  2. Mam implantáty hore aj dole po 4ks,už ich mám 5 rokov bez problémov,vlastne zuby už nemám.A teraz by som mal podstúpiť srdcovú operáciu výmeny aortálnej chlopne,a treba aj vyšetrenie u stomatológa a nastal problém.Dostal som vyjadrenie že mám periim-plantitídu a doporučil explantáciu 3 ks implantátov.S tým nesúhlasím
    lebo nemám žiadne problémy ani mi nekrvácajú ďasná,implantáty sú
    pevne nekývu sa.Nechcem prísť o zuby s ktorými som spokojný,a už
    pri zavádzaní implantátov bol problém s riedkou kosťou ,problém asi nie je horší ako na začiatku -úbytok kosti,už vtedy chceli robiť kostné štepy.A viem že periimplantitida sa dá liečiť,čo mám robiť operácia
    srdca je už urgentná.Ďakujem Ing.Kolev

    Reply
    • Dobrý deň, pán Karol,
      ďakujeme za zanechanie komentáru. Na váš email som Vám poslala link, ako si môžete naplánovať telefonický rozhovor, a ošetrenie môžeme spolu alebo s mojou kolegyňou prekonzultovať možné riešenia.
      S prianím pekného dňa
      Andrea – Smile clinic

      Reply
  3. Dobrý deň,
    Mám implantát zhruba 3 týždne.
    Hneď po zavedení implantátu mi boli podané atb kvôli veľkej bolesti a vzniku vačku nad implantátom v hornej oblasti od dutín. Každopádne tie som dobrala a vyzeralo to, že všetko sa začína pekne hojiť. Po 2 týždnoch som pocítila tlaky – pulzovanie na implantáte, potom sa mi implantát rozkýval začal ma bolieť i na stlačenie. Lekár mi dal atb ale bojím sa že keď sa implantát kýve (do predu a do zadu asi o 1mm) že o neho prídem.

    Mohli by ste mi poradiť? Lieky poctivo užívam, jem len čisto veľmi kasovitú stravu aby som ho nejak nezaťažovala. Je možná záchrana takéhoto rozkývaného a boľavého implantátu?

    Ďakujem

    Reply
    • Dobrý deň, pani Jana,

      ďakujeme za Váš e-mail aj za Váš komentár.
      Odporúčame objednať sa na kontrolu k lekárovi, ktorý implantáciu vykonával.

      Držíme Vám palce
      Implant clinic

      Reply
  4. Dobry den chcela by som Vas poprosit o radu mam periimplantitidu podstupila som chirurgicky zakrok ale ani to mi nepomohlo existuje pre mna este nejaka sanca na zachranu implantatu a co sa tyka susednych zubov aj o tie sa bojim.Dakujem za Vasu odpoved.

    Reply
    • Dobrý deň,

      Ďakujeme vám za váš komentár.

      Na určenie liečby je potrebná osobná návšteva na klinike.

      Mali by ste záujem o návštevu na klinike?

      S pozdravom Implantclinic

      Reply
      • Dobrý deň, zhruba pred rokom mi bol vytrhnutý zub a nasadený implantát, potom po pol roku aj korunka. Vedľa tohto implantátu mám ešte jeden, starší. Ten mi bol urobený tak, že som si nechala vytrhnúť zub, počkala som pol roka a až potom som navštívila zubnú kliniku a nechala si spraviť implantát. Pri druhom implantáte mi bolo povedané, že zbytočne by sa rana hojila dvakrát a že je lepšie vytrhnúť zub a vsadiť implantát spolu na jeden šup. Obidva implantáty mi boli robené na tej istej klinike a s prvým som bola a stále som mimoriadne spokojná. S tým druhým mám taký problém, že keď jem niečo tvrdé, hlavne pečivo, kôrku, tak mi v ňom alebo niekde v kosti pod ním pukne. Nič ma zatiaľ nebolí, ani nehnisá, ani sa nekýve, len to pukanie je častejšie a silnejšie, občas mi to tam slabučko pulzuje a bojím sa, že by sa mi mohol implant časom vykývať a vypadnúť. Taktiež je ďasno okolo implantátu tenšie, je tam stále akoby jama a je aj máličko tmavšie. Chcela by som sa preto spýtať, čo môže byť príčinou pukania a aké následky prípadne by to mohlo mať. Taktiež by ma zaujímalo, či by mi mohla pomôcť napríklad strava bohatšia na vápnik a iné minerály. Ďakujem.

        Reply
        • Dobrý deň p. Elena,
          ďakujeme za komentár.

          To čo popisujete za zdá ako problém so zvýšeným záhryzom.
          Takže by sme odporúčali navštíviť kliniku keď Vám ošetrenie robili, popísať problém, pravdepodobne upravia záhryz a verím, že budete spokojná ako s prvým implantátom.

          Držíme palce.

          Reply

Leave a Comment