Som teenager a mám zlomený zub. Môžem mať zubný implantát?

zuvacka

Ak k nám na kliniku príde pacient a povie: „Som teenager a mám zlomený zub. Môžem mať zubný implantát?“ Je viac ako isté že mu odpovieme nie.

Nie je totiž vhodné, aby sa zubný implantát zavádzal pacientom mladším ako 18 rokov, pretože vývin ich čeľuste a sánky ešte nie je ukončený. Aj keď je vývin u jednotlivých ľudí odlišný, rast čeľuste nie je vo väčšine prípadov ukončený až do neskoršieho mladistvého veku.

Zuby sú svojimi koreňmi upevnené v kosti prostredníctvom väzivového tkaniva nazývaného periodoncium (peri-okolo, odont zub). Ide o živé tkanivo, ktoré je tvorené mnohými vláknami bielkovinovej povahy, nazývanými kolagénové vlákna. Najviac fascinujúca vec na tejto veľmi zvláštnej štruktúre je, že je živá a má schopnosť sa meniť. A to za všetkých okolností. Bunky neustále odstraňujú kolagén z kosti, a to má za následok dve veci – umožňuje zubom reagovať na tlak a pri jedení a taktiež umožňuje pohyb zubov prostredníctvom mágie, zvanej ortodoncia (strojčeky). Preto sa vlastné zuby dokážu prispôsobiť rastu čeľustí, na rozdiel od implantátov. Tieto ostávajú pevne zafixované v kosti. To má následne vplyv aj na pozíciu ďasien a tkanív, ktoré sa nebudú prispôsobovať  rastu čeľustí okolo implantátov.

Pretože sú zubné implantáty trvácne a v súčasnosti najlepšie riešenie zubnej náhrady, je lepšie počkať, kým je rast čeľustí ukončený. Váš zubný lekár dokáže posúdiť, kedy je rast kompletný pomocou röntgenových snímkov a vyšetrenia. Avšak, je ťažké presne povedať kedy je vývin ukončený. Ak sa u teenagera stále mení veľkosti topánok, ale veľkosť oblečenia ostáva rovnaké, je isté, že vývin ešte ukončený nie je.

Existuje niekoľko možností dočasných  náhrad zubov, ktoré vypĺňajú prázdne priestory do obdobia, kedy môžu byť zavedené zubné implantáty. Príkladom takejto náhrady sú dočasné  mostíky, ktoré vyžadujú len malé, prípadne žiadne zmeny na okolitých zuboch.   Konzultuje svojho stomatológa o možných alternatívach.

Stomatológia je forma umenia, rovnako ako aj veda. Tento problém bol skúmaný vo vedeckej literatúre a tiež preukázaný v klinickej praxi. Ak sú implantáty zavedené do kosti príliš skoro, niekedy postačí napravenie koruniek. Inokedy to môže znamenať demontáž a výmenu implantátov a kostnú regeneráciu, čo je drahý a náročný zákrok. Najlepším riešením je počkať na správny čas, aj keď to znamená čakať o niečo dlhšie.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *