Zavolajte nám Rezervovať bezplatnú konzultáciu

Aké sú možnosti náhrady dvoch alebo viacerých priľahlých, chýbajúcich zubov?

Existuje viacero možností náhrady chýbajúcich zubov, ktoré sa odlišujú z funkčného, estetického, ako aj cenového hľadiska.

Zubný implantát
Zubný implantát

Zlatým štandardom pri náhrade dvoch, alebo viacerých chýbajúcich zubov sú v súčasnosti zubné implantáty, pretože akonáhle je implantácia úspešná, môžeme počítať s ich veľmi dlhou životnosťou. Pri náhrade dvoch chýbajúcich zubov sa do tejto oblasti zavádzajú dva implantáty. Pri rozsiahlejších bezzubých úsekoch čeľuste nie je potrebné nahrádzať každý chýbajúci zub samostatným implantátom. Počet implantátov závisí od rozsahu zubnej náhrady, ktorá bude na nich ukotvená a od kvality kosti, do ktorej sú implantáty zavádzané. Na zubných implantátoch možno ukotviť aj celý zubný oblúk.

Fixný mostík
Fixný mostík

Ďaľšou, veľmi rozšírenou možnosťou náhrady chýbajúcich zubov je fixný mostík, ktorý však môžeme indikovať len v prípade, že je v tejto oblasti adekvátny počet dostatočne zdravých a silných zubov, ktoré slúžia ako nosné piliere pre umelé zuby. Na to, aby sme mohli takýto mostík vyrobiť, je potrebné dané piliere upraviť zbrúsením ich povrchu, čím vytvoríme priestor pre budúce korunky. Medzi týmito korunkami sú zavesené umelé zuby, tzv. medzičleny, upravené tak, aby spĺňali funkčné, ako aj estetické vlastnosti nahrádzaných zubov. Nevýhodou tohoto typu náhrady je ireverzibilná preparácia pilierových zubov, ktorá môže viesť k traumatickému otvoreniu zubnej drene a k následej potrebe endodontického ošetrenia. Priemerná životnosť fixných mostíkov sa pohybuje medzi 10-12 rokmi. Výroba nového mostíka je potom spojená s úpravami na pilierových zuboch, ktoré sú častokrát postihnuté zubným kazom, alebo periodontálnym ochorením

Snímateľná protéza
Snímateľná protéza

Poslednou, nie veľmi preferovanou možnosťou náhrady chýbajúcich zubov je čiastočne snímateľná zubná náhrada. Na zvyšných zuboch je ukotvená pomocou spôn, vyrobených z odolnej zliatiny kovov, alebo z plastu. Spony sú situované tak, aby nepôsobili esteticky rušivo a aby bolo pacientovi umožnené jednoduché vyberanie a nasádzanie protézy, dôležité pre jej čistenie, ako aj pre dôkladnú hygienu sponových zubov. Čiastočne snímateľná náhrada je totiž náchylnejšia na kumuláciu bakteriálneho povlaku. Ďalšou nevýhodou je nižší komfort v porovnaní s fixnými mostíkmi, alebo implantátmi, postupná resorbcia kosti, na ktorej leží telo náhrady a pri nesprávne navrhnutej konštrukcii aj abrázia až rozkývanie zubov, na ktorých je náhrada ukotvená.

10 thoughts on “Aké sú možnosti náhrady dvoch alebo viacerých priľahlých, chýbajúcich zubov?”

 1. Dobrý deň chcem sa spýtať na môj problém hore na ľavej strane mi chýbajú 3 zuby od 2po 4 ako by sa dal problém riešiť a aká by bola cena

  Reply
  • Dobrý deň p. Marta

   Ďakujeme vám za váš komentár.

   Cenu za ošetrenie sme vám zaslali na váš e-mail

   S pozdravom Implantclinic tím

   Reply
   • Dobrý deň, prosim poradíte mi aké sú možnosti , chýbajú mi hornézuby na oboch stranách na jednej 4 a 6 a na druhej strane 4, 5 a 6. Trošk7 sa obávam fixnej náhrady z dôvodu že 7 už nemám uplne zdravé zuby.

    Reply
    • Dobrý deň, pani Eva,
     cenníme si, že ste sa na nás obrátili ohľadom chýbajúcich zubov. Odporúčame konzultáciu s lekárom, ktorý určí najvhodnejšie ošetrenie. V prípade záujmu o termín nás neváhajte kontaktovať.

     S pozdravom
     Petra – Smile Clinic

     Reply
  • Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať ak mi chýbajú hore na ľavej strane 2 zuby od 3-5 kde je potrebné aj doplnenie kosti aká by bola cena a aká dlhá doba liečenia.Dakujem

   Reply
   • Dobrý deň Katarína

    Ďakujeme vám za váš komentár. Cenu za ošetrenie sme vám poslali na mail. V prípade záujmu o konzultáciu nás prosím kontaktujte

    S pozdravom Implant clinic

    Reply
     • Dobrý deň, pani Lucka,
      ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. Cena ošetrenia All on 4 resp. All on 6 (fixný mostík na implantátoch) závisí od viacerých faktorov (počet extrakcií, stabilita kosti, potreba úpravy kosti/ďasna a pod.) a stanovuje ju lekár počas osobnej nezáväznej konzultácie.
      Vedeli by ste prísť k nám na konzultáciu na pobočku do Bratislavy alebo do Piešťan, aby sme spravili RTG a CT snímky a vedeli Vám tak dať presnú cenu ošetrenia vo Vašom prípade?
      Viac informácií som Vám zaslala aj na uvedený e-mail.

      S pozdravom,
      Petra – Smile Clinic

   • Dobrý deň, pani Barbora,

    ďakujeme za komentár. Kontaktovali sme vás e-mailom.

    S pozdravom
    Implant clinic

    Reply

Leave a Comment