Zavolajte nám Rezervovať bezplatnú konzultáciu

Mám cukrovku, môžem mať zubný implantát?

Odpoveď je áno. Pacienti s cukrovkou môžu podstúpiť implantáciu. Je ale dôležité aby ste informovali svojho implantológa o Vašom stave a prípadných liekoch ktoré užívate. Bolo by aj vhodné aby ste podstúpili prehliadku u svojho lekára, ktorý ohodnotí Váš zdravotný stav.

Zubné implantáty priniesli revolúciu v náhrade chýbajúcich zubov. Implantáty, napriek tomu, že sú nákladnejšie ako iné možnosti obnovenia zubov, priťahujú viac a viac ľudí kôli komfortu a pohodliu ktoré ponúkajú. V minulosti boli pacienti s cukrovkou považovaný za nevhodných kandidátov na zubné impantáty, pretože ich ochorenie predstavovalo riziko zápalov a komplikácii počas hojenia. V dnešnej dobe je možné implantovať pacientov s diabetom tak isto ako zdravých kandidátov.

Umiestnenie zubných  implantátov vyžaduje menší chirurgický zákrok, pri ktorom je kovová skrutka umiestnená do kosti na ktorú sa nasadí umelý zub – korunka. Pre úspech implantácie je absolútne nevyhnutné, aby sa implantát zrástol s kosťou (proces je nazývaný oseointegrácia). Použitie implantátov u diabetikov bola kedysi sporná, pretože nadmerná hladina cukru v krvi narúša proces hojenia a rast kostí, z ktorých oba sú nevyhnutné pre úspešnosť implantácie. No dnes už vieme, že keď má pacient hladinu cukru pod kontrolou môže bez problémov podstúpiť implantáciu.

Výskyt pooperačnej infekcie je tiež pomerne vysoký pre osoby s abnormálne vysokou hladinou krvného cukru preto je veľmi dôležité, aby mal pacient hladinu cukru pod kontrolou nielen pred implantáciou, ale aj počas celého procesu hojenia. Okrem toho antibiotiká môžu byť poskytnuté pred operáciou a pokračovať v ich užívaní aj niekoľko dní po ich implantovaní, aby sa znížilo riziko infekcie. Tiež pacient musí dodržiavať veľmi dobrú ústnu hygienu. Periodontálne zdravie diabetikov je všeobecne horšie než u zdravých pacientov čo znamená, že je dôležité aby pacienti dodržiavali pokyny implantológa, aby bola implantácia úspešná. Úspech implantácie u diabetikov závisí od stavu pacienta a jeho spolupráce so stomatológom / implantológom a zubným hygienikom.

Leave a Comment