Zavolajte nám Rezervovať bezplatnú konzultáciu

Sú implantáty bolestivé?

bolest zubov

Najčastejšou obavou pacientov, ktorí majú záujem o zubné implantáty je bolesť, ktorú by mohol tento zákrok so sebou prinášať. Túto obavu však môžeme jednoznačne vyvrátiť, pretože implantácia prebieha pod lokálnou, prípadne celkovou anestézou. To znamená, že oblasť čeľuste, do ktorej budú zavádzané implantáty, sa znecitlivie podaním príslušného anestetika, podobne ako je to pri extrakcii zubov. Preto je tento zákrok úplne bezbolestný. Pacienti, ktorí horšie znášajú zubné ošetrenie, prípadne majú obavy z určitého diskomfortu počas zákroku, môžu požiadať svojho zubného lekára o podanie sedatív, ktoré im pomôžu v kresle zrelaxovať a tým uľahčia celé ošetrenie sebe, aj implantológovi.

Budem pociťovať bolesť po implantácii?

Pre niektorých pacientov môže byť implantácia veľmi náročný zákrok, najmä ak sa jedná o zavádzanie viacerých implantátov, prípadne rozsiahlejší chirurgický zákrok, potrebný pre získanie dostatočného rozsahu kosti pre implantáty, ako je sinus lift, alebo dostavba kosti. V takýchto komplikovaných prípadoch môže zubný lekár odporučiť celkovú anestéziu, najmä pacientom, ktorí majú vyslovene fóbiu z akéhokoľvek chirurgického zákroku. Po tom, ako sa po implantácii vrátite domov a anestézia začne odoznievať, prvú vec, ktorú si všimnete je bolesť. Post-operačná bolesť je väčšinou mierna, ale samozrejme jej intenzita závisí od rozsahu a komplikovanosti chirurgického zákroku. Prevažná časť pacientov však udáva, že bolesť a diskomfort počas a po zákroku nebola ani zďaleka taká veľká, ako si predstavovali. Bolesť po zákroku prirovnávajú k bolesti, ktorú pociťovali po endodontickom ošetrení, alebo po extrakcii zuba.

Vnímanie bolesti je však individuálne a u jednotlivých pacientov sa líši. Po zavedení samostatného implantátu do dostatočného množstva zdravej kosti nemusíte trpieť post –operačnou bolesťou vôbec. Ak áno, tá má tendenciu odoznieť do dvoch až troch dní po implantácii. Avšak pri zavádzaní viacerých implantátov, alebo dostavbe kosti by ste mali počítať s trvaním bolesti  počas niekoľkých dní.

Ako zmierniť bolesť?dentalNeedle

Pred samotným chirurgickým zákrokom Vám je podaná prvá dávka antibiotík, ako aj analgetikum, utlmujúce  bolesť, ktorá sa dostaví bezprostredne po odoznení anestézy. Zvyšnú dávku antibiotík a analgetiká dostanete priamo u zubného lekára, alebo na lekárky predpis. Na redukciu možného opuchu sa odporúča priloženie studeného obkladu na vonkajšiu plochu tváre v oblasti implantácie. Doba a proces hojenia po implantácii závisí od mnohých faktorov a u každého pacienta je individuálna.  U niektorých pacientov je proces hojenia  rýchlejší ako u ostatných. Ak pociťujete stále bolesti dva až tri týždne po chirurgickom zákroku, obráťte sa na svojho zubného lekára, pretože pretrvávajúca bolesť môže znamenať infekciu, alebo iný problém s implantátom.

2 thoughts on “Sú implantáty bolestivé?”

 1. Dobry deň,
  chcel by som vediet, či po už úplnom dokončení osadenia mostíka na implantátoch, v celej hornej časti čeľuste, čiže po skončení celkovej práce je ešte stále prvé dni možná citlivosť pri jedení, resp. mierna bolest, prípadne ako dlho to potom ešte trvá.
  Ďakujem za odpoveď.

  Reply
  • Dobrý deň, pán Jaroslav.

   Áno, po osadení mostíka sa môže vyskytnúť mierna citlivosť. Pokiaľ by citlivosť do týždňa neprešla, odporúčam kontrolu u lekára.
   Ste našim klientom?

   Petra – Implant Clinic

   Reply

Leave a Comment