Zavolajte nám Rezervovať bezplatnú konzultáciu

Aké sú možné komplikácie zubných implantátov?

Komplikácie spojené so zubnou implantáciou sú zriedkavé, alebo len minimálne. Pacient bude oboznámený s možnými komplikáciami, ktoré sa môžu prejaviť po implantácii. Je dôležité aby pacienti boli pripravený na to aké sú možné komplikácie zubných implantátov. A to aj z toho dôvodu aby sa predišlo niektorým komplikáciám.

ImpExistujú komplikácie zubných implantátov?

1. Úbytok kosti – môže nastať v okolí implantátov. Pravidelné prehliadky u Vášho implantológa Vám zabezpečia včas odhaliť stav kosti v okolí implantátu.

2. Infekcia – sa môže vyskytnúť v okolí implantátov, čo je výsledkom zlej ústnej hygieny. Aby sa zabránilo infekcii, mali by sa implantáty pravidelne odborne vyčistiť u vášho zubného lekára alebo hygienika.

3. Strata implantátu – môže nastať z rôznych dôvodov ako sú infekcia alebo zlomenie.

4. Zlomenie implantátu – dochádza asi v jednom percente. K zlomeniu implantátu zväčša dochádza pri parafunčných zlozvykoch pacienta ako je bruxizmus – škrípanie zubami, zlý záhryz a vyvíjanie silného tlaku počas činnosti akou je najčastejšie zdvíhanie ťažkých predmetov.

dental-implants (2)

5. Komplikácie súvisiace so zubnou protézou – porcelánová korunka, alebo mostík umiestnený na implantátoch sa môžete zlomiť. Menšie odštiepenie porcelánu častejšie nastáva na implantátoch, ako na prirodzených zuboch, a to kvôli absorbovaniu “šoku” – tlaku -medzi implantátom a kosťou. Mechanické zlomenie korunky, mostíku, protetických skrutiek, alebo uvoľnenie skrutiek, sa vyskytuje pomerne málo a vyskytuje sa u menej ako 10% pacientov. Tento typ komplikácie sa obvykle objavuje u pacientov s parafunkciami ako v podobe zlých návykov, ako je nadmerné preťaženie chrupu (škrípanie zubami, zatínanie zubov)

16 thoughts on “Aké sú možné komplikácie zubných implantátov?”

 1. Dobrý deň, 3 mesiace dozadu mi bol navrtany implantát. O dva a pol mesiaca vsadeny valček a o dva týždne mám ísť na odtlačky pre korunku. Po vysadení valčeka má ale pár dní pobolievala kosť v mieste osadenia implantátu a mám bolestivé ďasno v širšom okolí implantátu. Keď som volala lekárovi povedal z dôležité je či sa bolesť stupňuje ale je menšia.
  Pri pohľade do zrkadla sa mi implantát vidí že je nakryvo….to bude aj korunka nakrivo? Dom popravde z celého toho rozčarovaná. Zaujíma ma vás názor na to či to je v poriadku.

  Reply
  • Dobrý deň,

   Ďakujem vám za vašu dôveru a otázku. Je dôležité pripomenúť, že bez priameho vyšetrenia a rentgenových snímok je ťažké poskytnúť úplne presnú odpoveď, ale pokúsim sa vám poskytnúť všeobecné usmernenie.

   Bolesť a nepohodlie v oblasti implantátu počas prvých dní po zákroku sú celkom bežné, najmä po fáze, keď je do implantátu vložený abutment (valček). Telo sa ešte stále adaptuje na tento nový prvok. Pokiaľ bolesť nie je intenzívna a postupne ustupuje, je to zvyčajne dobré znamenie. Avšak, ak bolesť pretrváva alebo sa zhoršuje, je to dôvod na znepokojenie.

   Viditeľný sklon implantátu nemusí byť nutne problém, ak to bolo zámerné rozhodnutie vášho implantológa z dôvodu anatomickej situácie alebo optimalizácie rozloženia žuvacej sily. V niektorých prípadoch môže byť implantát umiestnený pod uhlom, aby sa dosiahla lepšia funkčnosť alebo estetika, najmä ak sú kostné podmienky neideálne.

   Avšak, ak sa implantát zdá byť naklonený nezámerným spôsobom, môže to predstavovať problém, ktorý by mohol ovplyvniť ako sa bude korunka hodovať a fungovať. Je veľmi dôležité, aby korunka sedela správne, aby sa zabránilo ďalším komplikáciám, ako sú problémy s oklúziou (zhryzom) alebo nadmerným zaťažovaním okolitých zubov alebo čeľustného kĺbu.

   Odporúčam vám, aby ste o týchto obavách hovorili priamo s vašim implantológom alebo zvážili druhý názor od iného kvalifikovaného odborníka. Môže byť užitočné získať 3D snímky čeľuste, aby sa lepšie pochopila orientácia implantátu a plánované umiestnenie korunky.

   Je tiež možné, že ak je implantát skutočne umiestnený nevhodne, bude potrebné vykonať korekcie, či už na úrovni abutmentu alebo dokonca vymeniť implantát, aby sa zabezpečila optimálna funkcia a estetika.

   Znovu zdôrazňujem, že moje odporúčania sú všeobecné a vaša situácia si vyžaduje osobnú konzultáciu so špecialistom, ktorý môže posúdiť všetky relevantné aspekty vášho prípadu.

   Prajem vám, aby sa vaše obavy rýchlo a uspokojivo vyriešili.

   Reply
 2. Dobrý deň , chem sa opýtať, dnes mi nasádzal zubár korunku na mŕtvy zub na stoličku. Povedal mi že trvá aj tri dni kým sa mi usadí. Problém je ale v tom že mám pocit že mi zavadzia tá korunka, nedovriem ústa tak aby mi zuby pekne sadli do seba, cítim tú korunku ako mi nesedí a zavadzia mi tam.. čo to znamená keď povedal že trvá aj tri dni kým sa usadí čo si mám pod tým predstaviť? A čo mám ešte v takomto prípade robiť, keď mi to zavadzia
  Ďakujem vopred za odpoveď

  Reply
  • Dobrý deň, pani Paulína

   Pár dní môže trvať kým si pacient zvykne na nový zub. Pravdepodobne tak to myslel pán doktor.
   Ak zavadzia alebo výrazne cítite, že záhryz nie je v poriadku, odporúčame kontaktovať ošetrujúceho lekára. Náhradná korunka by sa mala dať zbrúsiť.

   S pozdravom
   Tím Smile clinic

   Reply
 3. Dobrý deň som štyri mesiace po vložení implantátov na jednej strane mám dva a jeden z nich sa mi začal hýbať ..z akého dôvodu ? Stava sa to aky je postup ďalej ..Dakujem za odpoved

  Reply
  • Dobrý deň, pani Sandra

   Niekedy pohyb spôsobuje len uvoľnená korunka. Ideálne je objednať sa na kontrolu u ošetrujúceho lekára, aby sa zistila presná príčina pohybu.

   S pozdravom
   Andrea -Smile clinic

   Reply
 4. Fobry den.uz druhy tyzden mam vacsiu bolest mandle na strane,kde mam dva implantaty. Trochu sa bojim,co to nie je prejav zapalu okostnice.bolest na sanke alebo opuch nebadam,ale taky jemny tlak citim na jednom implantate,ked zahrizam.mal by som si to dat zrengenovat alebo to moze byt iba prejav nejakej choroby? Tlak v zube nie je az tak badatelny,a mozno si to iba vsugerujem.

  Reply
  • Dobrý deň p. Matej,
   v prípade ak máte podozrenie na zápal ” okostnice”, treba sa objednať k z zubnému lekárovi, ktorý Vám zhotoví OPG snímky aj CT snímok a v prípade infekcie Vám navrhne plán liečby.

   Veríme, že budete čoskoro fit.

   S pozdravom,
   Natália

   Reply
 5. Dobrý deň, dala som si spraviť očný zub, po pár mesiacoch sa inplantát rozlomil, ani som na ňom nejedla,zrejme tlakom,alebo škrípaním, zubár však inplantát zalepil a včera sa “rozlepil” je správny postup zalepiť a nie vymeniť za nepoškodený,ešte na ňom nie je koncová porcelánová korunka a už som vez veľa € môžem sa obávať,že to dr.za tie peniaze nevymení?…zalepí znovu a nasadí korunku?

  Reply
  • Dobrý deň, pani Janka

   ďakujeme, že ste kontaktovali našu zubnú kliniku ohľadom zubného implantátu. Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku. Kontaktovali sme Vás e-mailom, aby sme Vám mohli poskytnúť viac informácií o Vašom ošetrení.
   S pozdravom,
   Smile Clinic

   Reply
 6. Dobry den.Mesiac mam vsadeny implantat a stale tam mam akoby bolest kosti,tlak.Zubar mi povedal,ze sa to este hoji alebo to moze byt aj nerv.To potom jedine vybrat ten implantat vsak?Uz sa nebude dat vsadit?

  Reply
  • Dobrý deň, pani Martina,

   ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. V prvom rade odporúčame navštíviť lekára, ktorý zákrok vykonával, aby spravil CT/OPG snímok a implantát skontroloval.
   Bolestivosť po tak dlhej dobe je zriedkavá, nie však raritná. Pokiaľ došlo k zlyhaniu implantátu, vo väčšine prípadov je možné pristúpiť k reimplantácii.

   S pozdravom
   Petra – Implant Clinic

   Reply
  • Dobrý deň, pani Nikola,

   ďakujeme za otázku. Áno, pokiaľ implantát z nejakého dôvodu vypadne, vo väčšine prípadov je možná reimplantácia.
   V prípade ďalších otázok sme Vám k dispozícii.

   S pozdravom
   Petra – Implant clinic

   Reply
 7. Dobry vecer,
  co v pripade, ak nastane ubytok kosti v okoli implantatov ?
  Ako sa to da riesiť?
  dakujem

  Reply
  • Dobrý deň, pani Magdaléna.

   Ďakujeme za otázku. Komplikácie spojené so zubnými implantátmi je potrebné riešiť prípad od prípadu, preto je veľmi ťažké povedať, akú postup je najlepší.
   Pokiaľ máte problémy s úbytkom kosti v oblasti implantátu, je potrebné, aby ste prišli na osobnú návštevu k nám na kliniku a lekár Vám na základe CT scanu navrhne najlepší spôsob riešenia Vášho problému. Radi Vás objednáme, kontaktujte nás.

   S pozdravom
   Petra – Implant Clinic

   Reply

Leave a Comment