Zavolajte nám Rezervovať bezplatnú konzultáciu

Dostanem dočasnú zubnú náhradu po zavedení implantátu?

Áno, avšak implantát sa lepšie hojí bez bezprostredného nasadenia zubnej náhrady v podobe korunky alebo mostíka. Ide najmä o umiestnenie zubnej náhrady pre použitie implantátu v oblasti predných zubov.

Čo je to dočasná zubná náhrada?

Provizórna korunka je zubná náhrada, ktorá slúži ako dočasné krytie po implantácii do doby nasadenia trvalej korunky. Provizórna korunka, aj keď je len dočasná má niekoľko dôležitých funkcií. Okrem estetickej funkcie pomáha nám pri jedení a rozprávaní. Provizórne korunky sa zhotovujú najčastejšie z plastu. Takéto dočasné zubné náhrady sa u nás vyrábajú po implantovaní presne na mieru pacienta. Je to dôležité, lebo tieto dočasné náhrady nám musia vydržať počas celej doby hojenia.

Zubné náhrady sa prilepujú alebo priskrutkujú na zubné implantáty. Záleží od počtu implantátov.

Ako sa starať o Vašu dočasnú zubnú náhradu z Implantclinic?

Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť o Vašich dočasných korunkách a aké pravidlá by ste mali dodržiavať počas doby nosenia provizórii.

Nezaťažujte zuby nadmerným prežúvaním a hryzením, aby sa minimalizovali prípadné poškodenia. Nekonzumujte lepkavé jedlá, ako sú cukríky, alebo žuvačky. Tie sa môžu nalepiť na Vaše korunky / mostíky a to spôsobí, že sa uvoľnia. Vyhýbajte sa hryzeniu tvrdej potravy, ako je surová zelenina a ovocie. Predídete tým ulomeniu provizórnych koruniek.

Čo robiť v prípade, že sa Vám provizórna korunka odlomí?

V prípade, že dojde k odlomeniu dočasných náhrad kontaktujte nás, alebo vyhľadajte  iného zubného lekára, ktorý Vám poradí, ako postupovať ďalej a dohodne s Vami termín, kedy si prídete dať odlomenú náhradu znova nalepiť.

Zub má zvýšenú citlivosť na teplo, alebo chlad.

Treba očakávať zvýšenú sensivitu na teplé, studené jedlá a nápoje. Toto bude spôsobené tým, že dočasné zubné náhrady nie sú vyrobené s takou presnosťou ako trvalé náhrady. Môže sa stať, že náhrada neprilieha až k ďasnu. Zostane medzierka, cez ktorú sa dostávajú jedlá a nápoje a to môže spôsobovať citlivosť.

Bolesť zuba.

Ak máte svoje zuby obrúsené a budete pociťovať bolesť a citlivosť je to normálny jav. Odporučili by sme Vám užiť lieky proti bolesti. Lieky pôsobia protizápalovo a pomôžu zubu ukľudniť sa. Pozorne si prečítajte príbalovú informáciu k liekom, aby ste vedeli ako sa tieto lieky dávkujú.

Ako si umývať Vašu dočasnú zubnú náhradu?

Hygiena a starostlivosť o dočasné zubné náhrady by mala byť rovnaká ako u Vašich zubov, ale určité opatrenia sa musia dodržiavať. Po použití zubnej nite by sa mal pustiť jeden koniec a vytiahnuť sa zo strany von, aby sa nezachytila dočasná náhrada a nevybrala sa.

Page last reviewed: 26 máj 2020

6 thoughts on “Dostanem dočasnú zubnú náhradu po zavedení implantátu?”

 1. Dobry den,

  v pripade nasrobovaneho docasneho zubu o implantat moze sa pouzivat sonicka kefka?
  je takyto docasny zub mozne ulomit pri umyvani zubov?
  a je mozne ist na dentalnu hygienu s pieskovanym pocas toho ako mam takyto docasny zub?
  Dakujem

  Reply
  • Dobrý deň,

   Ďakujeme vám za váš komentár. Je možné aby ste počas doby s nasadenou provizórnou korunkou používali sonickú kefku len je potrebné aby ste sa vyhli miestu kde je implantát.A takisto je možné aby ste išli na pieskovanie.
   S pozdravom Implant clinic

   Reply
 2. Čo ak si chcem dať vytrhnúť zub a následne tam dať nejakú náhradu pokým mi nedajú fixný strojček dá sa to? Lebo som počul že keď už máš v ústach tu šróbu tak sa nemôže dať strojček.

  Reply
  • Dobrý deň Samo,

   Ďakujeme vám že ste nás kontaktovali.
   Je potrebná konzultácia na klinike aby sme vám mohli odpoveď na túto otázku.
   S pozdravom Smile Clinic tím

   Reply

Leave a Comment