Zavolajte nám Rezervovať bezplatnú konzultáciu

Môžu byť implantáty umiestnené protichodne?

Často sa nás pacienti pýtajú či môžu byť implantáty umiestnené protichodne, tak, že sa pri zhryze vzájomne dotýkajú. Odpoveď je áno.

Často máme prípady, keď sa nahradia všetky zuby pomocou zubných implantátov na sánke a aj na hornej čeľusti. Implantátové korunky nám slúžia rovnako ako aj naše vlastné zuby. Niektorí ľudia majú problém so škrípaním zubov počas spánku. Vtedy je možné použiť tzv. Night guard – dlaha, ktorá sa vkladá do úst na noc, aby sa zabránilo poškodeniu zubných koruniek.

ZubAko sa implantátové zubné náhrady líšia od našich prirodzených zubov?

Prirodzené zuby a zubné implantáty môžu vyzerať rovnako a dokonca aj fungujú podobným spôsobom, ale sú od seba veľmi odlišné. Najdôležitejšie rozdiely sú v spôsobe, akým sú pripojené k okolitej kosti, ich reakcie na zubné ochorenia, starostlivosť o ne a oprava.

Zuby sú pripojené k okolitej kosti pomocou periodontínu (cementu) ktorý sa skladá z kolagénových vlákien, tie spájajú zub z okolitou kosťou. V zube máme nervové zakončenia pomocou ktorých cítime bolesť, alebo reagujeme na teploty. Zubné implantáty sú v tomto odlišné. Nemajú nervové zakončenia, takže nebudú nás bolieť a nebudú reagovať na teploty. Taktiež na nich nebudeme mať zubné kazy ako na našich prirodzených zuboch.

Prirodzené zuby môžu mať parodontitídu pričom zubné implantáty periimplantitídu. Podobne ako parodontitída toto ochorenie je zapríčinené zápalom spôsobeným nahromadenými baktériami v okolí implantátu. Periimplantitída môže mať za následok rozpad kosti v okolí implantátu. Toto vedie k vylúčeniu zubného implantátu.

Zubný implantát, nadstavba, korunkaAký typ starostlivosti vyžadujú zubné implantáty ?

Implantová korunka a iné protetické zubné náhrady sú nenahraditeľné po strate zuba. Po opotrebovaní, alebo po poškodení sa môžu jednoducho vymeniť bez toho, aby sa ovplyvnil samotný implantát. Túto údržbu môže však vykonať len váš zubný lekár. Aj zubné implantáty vyžadujú precíznu a správnu hygienu. Okrem pravidelného čistenia so zubnou kefkou je nutné použiť aj medzizubné kefky a špeciálne zubné nite určené na implantáty. Pravidelné návštevy u zubného lekára a hygieničky musia byť dodržiavané. Prehliadky u lekára slúžia aj na to, aby sa kontrolovala stabilita implantátov.

Leave a Comment