Zavolajte nám Rezervovať bezplatnú konzultáciu

Ako často navštíviť svojho zubára kvôli vyčisteniu zubov po implantácii?

Váš zubný lekár vám vopred stanoví program starostlivosti  po implantácii. Minimálne raz do roka by ste mali navštíviť zubára na pravidelnú prehliadku a každých 6 mesiacov navštívte zubnú hygieničku, ktorá Vám vyčistí zuby a ukáže Vám ako sa starať o chrup aby sa predišlo vzniku periimplantitíde.

Ako dlho Vám vydrží Váš implantát?

Zubné implantáty sú úspešne používané už mnoho desiatok rokov a vieme, že pri dobrej starostlivosti nám budú slúžiť mnoho rokov. Výskum ukázal, že 95 % implantátov vydrží doživotne. Záleží na Vás ako sa o svoje implantáty staráte. Ak chcete maximalizovať životnosť implantátu, dôrazne sa neodporúča fajčiť. Je tiež veľmi dôležité, aby sa aj naďalej dodržiavala veľmi dôkladná ústna hygiena a pravidelné návštevy u zubného lekára / hygienika. To vám umožní mať implantáty a zuby odborne vyčistené a prípadné problémy sa odhalia skôr ako dojde k ohrozeniu stability implantátu.
Vďaka veľmi dobrej ústnej hygiene a prehliadkam Váš zubný implantát vydrží mnoho rokov.

Čo by mohlo spôsobiť zlyhanie implantátu?

Ak neexistujú žiadne problémy a hojenie prebieha bez komplikácii, najpravdepodobnejšou príčinou zlyhania je nedostatočná ústna hygiena. Ak čistenie zubov nieje dostatočné, baktérie sa nahromadia v okolí implantátu. Nahromadené baktérie môžu zapríčiniť zápal. Ak sa nelieči, môže to prerásť do nebezpečného ochorenia zvaného periimplantitída. V pokročilom štádiu zapríčiňuje úbytok kostnej hmoty v okolí implantátu. Nakoniec implantát stráca pevnosť v kosti a uvoľní sa.

Ako sa periimpantitída diagnostikuje a ošetruje?

Je pre vás ľahké zistiť prítomnosť zápalu a periimplantitídu. Často krát varovným signálom je zvýšená tendencia krvácania počas čistenia. Niekedy je krvácanie bežné počas fázy hojenia po implantácii, ale keď dochádza ku krvácaniu aj niekoľko mesiacov či rokov po zavedení implantátu je to jasné znamenie že, nastal nejaký problém. Ďalšie zmeny, ktoré by ste nemali ignorovať sú opuchy, zápach z úst, zlý záhryz, uvoľnenie implantátu, alebo koruniek.
Pravidelné kontroly a prehliadky u zubného lekára Vám pomôžu zabezpečiť, aby všetky podozrivé zmeny sa odhalili včas a zabráni sa vývinu periimplantídy. Je dôležité sa objednať na prehliadku čo najskôr, ak spozorujete známky zápalu v okolí implantátu.

Liečba zápalov a periimplantídy vyžaduje mechanické čistenie povrchu v okolí implantátu, aby sa odstránil bakteriálny povlak. Okrem toho pomôže používanie antibakteriálnej ústnej vody. V niektorých prípadoch sa predpíše antibiotikum na odstránenie infekcie. Ak je periimplantitída v pokročilom štádiu niekedy je potrebný chirurgický zákrok na lepšie odstránenie zápalu. Ak sa ale stalo, že zubný implantát je už uvoľnený bude potrebné ho odstrániť.
Čím skôr dôjde k odhaleniu periimplantitídy, tým lepšie sú šance na úspešnú liečbu a záchranu zubného implantátu.

Leave a Comment