Zavolajte nám Rezervovať bezplatnú konzultáciu

Čo ak som alergický na titán?

Možno uvažujete o zubných implantátoch a kladiete si otázky, “čo ak som alergický na titán?” “sú zubné implantáty bezpečné?” Aj keď výskum ukázal, že úspešnosť implantácie je vysoká (95%) otázky “či sú zubné implantáty bezpečné?” a “čo ak som alergický na titán?” sú na mieste. Môžeme si nájsť na tieto otázky odpovede. Z akého materiálu sú vyrobené, a ako sa správajú v našich ústach po implantácii do čeľustnej kosti.

dental-implantsPrečo som alergický na titán?

Najpravdepodobnejším dôvodom reakcie na titán je korózia, a k tomu by malo dôjsť len vtedy, ak sa používajú nekvalitné materiály, ktoré zvyšujú šancu, že častice titánu sú uvoľňované do tela, kde sa môžu viazať na proteíny.

Ďalšou možnosťou je, že pacienti môžu byť alergickí na nejaké iné kovy, ktoré sa používajú pri implantácii a to môže dokonca zahŕňať vŕtačky a nástroje používané pri chirurgickom umiestnení implantátu.

Štúdie preukázali, že pacienti môžu byť alergickí na chróm, kobalt, molybdén, nikel a vanád, ktoré sú súčasťou implantátov. Avšak je dôležité si uvedomiť, že pravdepodobnosť, že majú alergickú reakciu na implantát je veľmi vzácny, a v skutočnosti je oveľa väčšia šanca, že k zlyhaniu dochádza z iných dôvodov.

Zubné implantáty sa používajú pri náhrade chýbajúceho, alebo poškodeného zubu. Implantát nahrádza prirodzený koreň zuba a slúži ako podpora na  korunky, mostíky alebo na snímateľné zubné náhrady. Prínosom zubných implantátov je, že po nasadení zubných náhrad na implantáty vyzerajú rovnako ako prirodzené zuby. Zákrok sa vykonáva v lokálnej, alebo celkovej anestéze. Implantát sa potom zrastá a hojí v čeľusti asi 4 až 6 mesiacov. Toto spojenie medzi kostným tkanivom a implantátom sa volá osseointegrácia.

Na rozdiel od mostíkov, pri zavádzaní zubných implantátov sa nepoškodzujú susedné zuby. Zubné implantáty tiež zabraňujú ďalšiemu úbytku kostnej hmoty, ktorá nastáva po strate prirodzených zubov. Ak sa správne staráme o implantáty  môžu nám vydržať až 15-20 rokov. V niektorých prípadoch aj doživotne.

Titanium je najčastejšie používaným materiálom. Ostatné kovy majú potenciál ku korózii a uvoľňujú nebezpečné ióny, ktoré by mohli vyvolať alergické reakcie. Titán je známy aj pre svoju výnimočnú odolnosť proti korózii a vysokú bio-kompatibilitu. Štúdie ukázali, že alergia na titán sa prejavuje kožnou vyrážkou, precitlivenosťou a nakoniec k zlyhaniu implantátu. Výskyt alergických reakcií na titán je veľmi zriedkavý. Výskum ukázal, že len 4% zo všetkých testovaných pacientov prejavilo alergiu.

Je veľmi pravdepodobné, že zirkón bude viac populárnejšou voľbou materiálu v implantácii v budúcnosti. Tento materiál bol použitý v iných oblastiach medicíny s dobrými výsledkami, ale jeho použitie je stále obmedzené. Stále prebiehajú výskumy a štúdie.

Faktom je, že neexistujú žiadne zákroky vykonávané na klinike alebo v nemocnici, ktoré sú úplne bez rizika. Avšak zubné implantáty sú považované za jeden z najviac predvídateľných ošetrení v stomatológii. Záujemcovia o implantáty by sa mali obrátiť na skúsených chirurgov v oblasti dentálnej implantológie.

Page last reviewed: 29 apríl 2020

2 thoughts on “Čo ak som alergický na titán?”

  1. Dala som si urobiť na obrúsené zuby KOVOKERAMICKE zuby, ktoré obsahujú kobalt. Zvolila som správne nebudem mať alergiu na kobalt. Je to dobrá voľba?

    Reply
    • Dobrý deň, pani Viktória,

      ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Odporúčame obrátiť sa na alergiológa, ktorý sa Vám bližšie vyjadrí k alergii na kobalt, nakoľko na našej klinike kovokeramické korunky nepoužívame.

      S pozdravom
      Petra – Implant Clinic

      Reply

Leave a Comment